Reklam Çekimlerinde Yasal Çalışma Süreleri İhlal Ediliyor!

 

Tarih:03/07/2020

FİLM SEKTÖRÜNE VE KAMUOYUNA

Görsel/işitsel sanat kollarındaki mesleki kuruluşlarımız tarafından alanımızda yeni bir “Hak İhlali”nin; 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştiği bildirilmiştir.

Yapımcılığını KALA FİLM’in gerçekleştirdiği işverenliğini; MEDİNA-TURGUL DDB’nin, reklam verenliğini ; BOSCH EV ALETLERİ’nin yaptığı “Ispanak” adlı reklam filmi çekiminde set çalışanlarının iki gün üst üste GÜNDE 16 SAAT çalıştırılarak bitirildiği duyurulmuştur.

On yıllardır sinema, televizyon, reklamcılık ve digital medya alanında çalışan sanatçı, uzman, teknisyen ve işçilerimize karşı sürdürülen iş hukukuna aykırı tutumlar, COVİD 19 salgını günlerinde aynı zamanda etik-vicdani bir umarsızlıkla devam ettirilmiştir.

İş yasalarımıza göre günlük çalışma saati ( 8 saat ) ve- çalışanın onaylamasıyla – (3 saat) fazla mesaiyle birlikte 11 saattir. Mesleğimiz “tehlikeli iş” sınıfındadır ve daha fazla çalışmaya zorlamak SUÇTUR!

Çalışanlara imzalatılmaya çalışılan her türlü “mesai”, “ hastalık sorumluluğu” ve benzeri “muvafakatname” kanunsuzdur ve hukuki değeri yoktur!

Sayın yapımcıları, taşeron yapımcıları ve asıl işveren medya şirketlerini uyarıyoruz;

İş hukukumuzun tüm yasalarına uygun çalışma düzenini kurmak ve çalışanların üzerinde uygulayıp durduğunuz “barbarca çalıştırma düzeni”nden vazgeçmek zorundasınız!

Aksi takdirde yasalardan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

 

Genel Başkan Örgütlenme Daire Başkanı

Zafer Ayden Galip Görür